Jaro je časem pro vnitřní očistu těla. Po dlouhé zimě se potřebuje znovu nastartovat a k tomu se nejlépe hodí detoxikace. Samozřejmě, že za týden se nezbavíte nežádoucích látek v těle. Organismus potřebuje po tak dlouhé době velkou vzpruhu, dále doplnit hladiny vitamínů a minerálů. A pak bude zase zcela fungovat. Někteří lidé volí i několikadenní půst, ale bohatě postačí zařadit do jídelníčku pití zeleninových šťáv a bylinkových čajů.

Kopřiva dvoudomá patří mezi nejmocnější jarní bylinky. Mladé výhonky kopřivy se sbírají od března do května. Sbírají se světlé zelené rostliny, dokud nezačnou kvést.  V pozdějších měsících již zdraví prospěšné látky v kopřivách klesají. Kopřiva je celá léčivá, od kořene přes stonky, listy až po květy.

Zdravotní účinky kopřivy

Kopřiva dvoudomá je využívaná v lidovém léčitelství již od pradávna. Je bohatá na vitamíny B2 a C, obsahuje minerály, antioxidanty a kyseliny, které napomáhají důkladně pročistit tělo.

Kopřiva pomáhá organismu zbavit se nadbytečné tekutiny a je užitečná jako pomocný lék při různých onemocněních. Konzumace kopřivy je vhodná k působení preventivnímu i léčebnému.

Léčivá síla kopřivy

 • Kopřiva ničí a rozpouští škodliviny v těle
 • Čistí krev
 • Čistí pleť
 • Posiluje nervy
 • Rozpouští kyselinu močovou
 • Posiluje vlasy a vyživuje je
 • Pomáhá při únavě a vyčerpanosti
 • Snižuje hladinu cukru v krvi
 • Odstraňuje problémy s kůží
 • Podporuje ženský hormonální systém
 • Podporuje tvorbu mateřského mléka
 • Je močopudná

Detoxikační kůra s kopřivou

Kopřiva čistí organismus. Pijí se šťávy, používají se čisté výluhy, koupele anebo se přidává do jídla. Kopřivu nekupujte, ale najděte si čisté místo na okraji lesa, louky, či na zahradě a sbírejte menší kopřivy, protože ty mají více účinných látek. Nikdy nesbírejte kopřivu v blízkosti polí anebo u silnice.

Kopřiva je známá nejenom detoxikačními účinky, pomůže tělo zbavit odpadních látek, působí na lymfatický systém a ledviny.

Doporučuje se provádět max. 4týdenní kúru na jaře, kdy se objevují mladé výhonky kopřivy. Do konce dubna se sklízejí především mladé výhonky.

Recept na očistnou kopřivovou kúru

Dvě lžíce natrhané mladé kopřivy zalijte 250 ml vroucí vody a nechte je 5 minut vyluhovat a potom přeceďte. Doporučujeme pít ráno na lačno po dobu dvou týdnů. Pokud vám samotný kopřivový čaj nebude vyhovovat, můžete jej smíchat s výraznou bylinkou, jako je máta či černý bez.

Kopřivové detoxikační smoothie v mixéru Vitamix

Mladé kopřivy zalijte 200 ml vroucí vody, a nechte luhovat po dobu 10 minut. Poté sceďte. Do mixéru Vitamix dejte šťávu z poloviny citrónu a pomeranče, polovinu banánu a přidejte vyluhované kopřivy. Vše ve Vitamixu rozmixujte a za několik minut máte smooothie, které pijte každé ráno nalačno po dobu dvou týdnů. Smoothie si připravujte každý den čerstvé. Jedná se o opravdu silnou detoxikační kúru, kdy dochází k harmonizaci střev.

Kopřivová tinktura

Mladé kopřivy umyjte a jeden díl smíchejte s 40% čirého alkoholu a nechte po tři týdny luhovat na světlém místě. Poté sceďte a dejte do tmavé uzavíratelné láhve. Užívá se jedna lžička ráno a večer po dobu dvou týdnů. Nedoporučuje se užívat dlouhodobě.

Což takhle dát si špenát.

Zařaďte do jídelníčku pokrmy připravované z kopřivových listů. K přípravě jídel se doporučuje používat mladé výhonky.

Listy mladé kopřivy opláchněte a spařte vařící vodou. Potom kopřivy slijte, vymačkejte přebytečnou vodu a můžete je používat do brambor, salátů, nádivek, polévek apod.